4 Temmuz 2018 Çarşamba
VESTED Genel Merkezi

     Ülkemiz kalkınmasında en önemli temel taşlarından olan Veteriner Tarım Meslek lisesi kısaca adı VESTED 3 Haziran 2018’de Samsun’da başlayan hareketli günlerine Konya ile devam devam ediyor.03 Haziran itibariyle Samsun’da yakılan diriliş meşalesi VESTED Dernek Başkanı Ömer SATİN ve beraberinde ki yönetim kurulu Mustafa DARÇIN, Bekir Eskici, ERTUĞRUL ŞENEL, Selda YEŞİLYURT beraberliğindeki heyet  bütün ülke çapında bu meşalenin yakılmasına devam ediyorlar.Dün 08 Haziran itibariyle Konya VESTED dernek başkanlığınca düzenlenen toplantı niteliğinde ki iftar yemeğine geniş katılım oldu. Toplantı niteliğinde ki bu iftar yemeğine VESTED Dernek Başkanı Ömer SATİN, VESTED önceki başkanı Hasan Küçükbabacık, Tarım İl Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet TUGAY, DSBY (Damızlık Sığırcılık Birliği Yetiştiriciliği) Başkanı sayın Edip YILDIZ,  KOP (Konya Ovası Projesi) İdaresi Genel koordinatörü Sayın Ümit YORGANCILAR, Mevlana Kalkınma Ajansı Koordinatörü Fatih Yalçın, Çayır Mera Şube Müdürü Sayın Ahmet TETİK, VESTED İl Başkanı Durmuş AVCI ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri katıldılar

       Ülkemiz hayvancılığının köşe taşlarından birisi Veteriner Hekimler diğeri de Veteriner Teknisyenleri olduğunu bir önceki yazımda belirtmiştim. Bu iki meslek ayrılmaz bir ikilidir. Bu iki mesleğin bir çok yapısal sorunları olduğunu da belirtmiştim. Bilhassa Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin sorunları oldukça büyük. Bu günlerde Bu sorunlara Veteriner Sağlık Teknisyenleri Derneği Başkanı (VESTED) Ömer SATİN ve yönetim kurulu beraberce çalışan ve emekli olan Veteriner Sağlık Teknisyenleri için bu sorunlara parmak basılmaya başlandı.

     Veteriner Sağlık Teknisyenleri önceden nerede angarya denecek işlere koşulurken (Suni Tohumlama, aşılama) o zaman bu görevlere gitmeyen diğer personeller ne zamandır bu hizmetler parasal sektöre dönüştü şimdi Veteriner Teknisyenlerinin elinden alındı. Para geldi mertlik bozuldu.  İş güçlüğünden tutun suni tohumlama, giyim yardımı ve aşılamaya kadar daha birçok yapısal sorunlarda mağdur durumdalar.

     Samsun’da yapılan Genel kurul Toplantısını aratmayan toplantı niteliğinde ki iftar yemeğinde Ömer SATİN ve beraberinde ki yönetim kurulunun hazırlıklı geldiklerini gördüm. Birlikte çalışan ve emekli Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin tüm sorunlarını tespit edip kendilerine geniş kapsamlı bir çalışma konsepti çıkarmışlar. Bunları yemek öncesi ve sonrasında tüm üyelere bir bir anlattılar. Ülke hayvancılık ekonomisinin kalkınması içinde çalışmaları vardı.

    Açıkçası ben şahsım adına yine aramızda bir tomar kuru laf yine bir şey olmayacak beklentisi içindeydim. Ama gördüm ki VESTED yönetimi hazırlıklı gelmişler. Biliyorsunuz  birkaç yıldır bu meslek içinde tanımlayamadığım bir kırılganlık söz konusu ve bu çalışan meslektaşların motivasyonlarını da etkilemekteydi. Aynı hizmetleri yapan diğer Veteriner Hekim sınıfı parasal olarak taltif edilirken Veteriner Sağlık Teknisyenleri göz ardı ediliyor! Neden? Mesela Giyim yardımını diğeri alırken Teknikerler almıyor. Aynı araç içinde aynı görev için giden Veteriner Hekim tazminat alırken beraberinde o işi yapan Teknisyen neden alamıyor. Sanki Veteriner Hekim için oluşacak çalışma güçlüğü daha mı fazla? Ya da Veteriner Hekimimize bulacak hastalık virüsü daha farklı Veteriner Sağlık Teknisyenine bulaşacak virüs çömez mi oluyor?

     Tamam Veteriner Hekimlerimiz için sözüm yok işin operasyonel boyutunda sorumlulukları var. Ama karşılığını da alıyorlar zaten. Peki, düne kadar Suni tohumlamayı, aşılamayı angarya olarak görüyorlardı? Bu göreve gitmeyip Veteriner Sağlık Teknisyenlerini gönderiyorlardı. Çünkü o zaman karşılığında para yoktu yada tatmin edecek değerde değildi! Şimdi ne oldu ne değişti? Çünkü karşılığında para var? İyi meblağ var. İyi de devir ekonomi devriyse Nalıncı keseri gibi hep bana hep bana yontmak niye? Bu zorluklar bu hastalıklar size ayrı Veteriner Teknisyenlerine ayrımı hastalık yapıyor ve bulaşıyor?

 

Bu Veteriner Teknisyenlerini mesleki yönden kim yetiştirdi? Veteriner Hekimlerimiz  Burada bu günümüze kadar bu eğitimde önemli fonksiyon görev üstlenip hizmetleri geçmiş okul müdürlerimizi, değerli meslek hocalarımızı rahmetle anıyorum. Yaşayanlarına da uzun mutlu ömürler geçirmelerini diliyorum. Veteriner SağlıkTeknisyenleri için Türkiye’de Samsun’da, Konya’da, Isparta Şarkikaraağaç’da ve Selimiye’de yıllardır eğitim veriliyor ve ülkemize binlerce en verimli Veteriner Sağlık Teknisyenleri elemanlarını yetiştirmektedir. Eski ismi Veteriner Sağlık Teknisyeni Meslek Lisesi, Yeni ismi Tarım Meslek Lisesi. Yeni ismi de bir garabet. Şimdi ismini duyan bu okulda sanki patlıcan, biber domates, bahçe ve tarla üretimi öğretiliyor sanıyor. Ne zaman Milli Eğitim Bakanlığına bu okullar devredildi işler rayından çıktı. Bir sürü yapısal sorunlar oluştu.  Bununda ötesinde bu okulların arazileri kıymetli olduğundan yerel yönetimler bu okulların arazilerine göz koydular. Arazilerine kimininkine Protokol Cami yapmaya çalıştılar. O maya tutmadı bu kerede park, bahçe yapacağım diye ranta dönüştürmek gayretiyle öğrencileri son derece sağlıksız koşulu olan ortaokuldan bozma binalara postaladılar. Önce Samsun’da ki okulu yıktılar. Sonra kışın ortasında 30 km. şehir dışında Tekkeköy ilçesinin de ötesinde bir ortaokuldan bozma yatılı ortaokula yerleştirdiler. Danıştay’da hükmetse, Bölge idaresi de hükmetse adalet herkese ayrı ayrı galiba ki yerel yönetim yargı kararını dinlemiyor. O zaman yargı kararına uyulmayacaksa bu mahkemeler neden var? Neyse konumuza devam edelim. Şimdide Konya’da ki okulu yıktılar. Yerine park mı bahçe mi yapılacak oda belli değil! Sıra ile yıkmaya devam ediyorlar. Sırada hangi okulu yıkacaklar, rant amaçlı niyetleri şu an hangisi bilmiyoruz. Diğer taraftan Tarım Müdürlüklerinde görev yapan Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin de özlük haklarının bir çoğu kayıp halindedir.

     Bütün sıkıntı nedir biliyor musunuz? Bu okullar Milli Eğitime devredilmesi.Ne zaman devredildi her şey rayından çıktı. Size olan gerçek bir yaşantı kesitini anlatayım sonra konunun tam bam teline gireceğim:

   Sene 2000 yıllarıydı Samsun Sahra Shh. Ok. Ve Eğt. Mrk.K.lığında Subay Kurs Taburunda Personel Kısmı Amiri idim. Piyade albayımız Tabip öğrencilerine askeri konu genel taktik dersinde kalkıp genel cerrahi ile ilgili her şeyi bildiği edasıyla bilgiler vermeye başlıyor. İçlerinden birisi de kalkıyor Albayımıza diyor ki “Sayın komutanım ben sizin askeri derslerinize görüşümü belirtiyor muyum ki siz bizim mesleğimize dil konuşuyorsunuz?” Her zamanki gibi Albayımız karşısındakini susturmak için tersliyor. Devam ediyor tabip asteğmen adayı. “Sayın komutanım ben profesör olmak için kaç yılımı verdim. Siz askerlik dersinden bahsedin. Diğer

 

Kaynak :http://www.samsunhaber.com.tr/veteriner-saglik-teknisyenleri-dernegi-vested-samsundan-sonra-konyada-makale,159.html