18 Ekim 2019 Cuma
VESTED Genel Merkezi

13 - 19 Ekim Ulusal Veteriner Sağlık Teknisyen ve Teknikerleri Haftası Nedeni İle, Kütahya İli Çavdarhisar ilçesinde bulunan, Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Hayvan Sağlığı Bölümü öğrencilerine, moral ve destek amaçlı, VESTED (Veteriner Sağlık Teknisyen ve Teknikerleri Derneği) bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe, VESTED Genel Başkanı Ömer SATİN, Kütahya VESTED Temsilcileri, Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan ÖZÇALIK, Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Personelleri, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT, Sendika Temsilcileri, İlçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Personelleri, Eskişehir VESTED şube yetkilileri, Emekli Veteriner Sağlık Teknisyenler ve Yetiştirici&Üretici Birlikleri Başkan ve Temsilcileri Katıldı.

Program Açılış konuşması ile başladı ve Ulu Önder ATATÜRK ve aziz şehitlerimiz anısına Saygı Duruşu sonrası İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemi hakkında Veteriner Sağlık Teknisyeni Muhammed BAŞYİĞİT kouşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında Hayvan Sağlığındaki önemin insan sağlığını da etkilediğinin bilinmesi gerektiğini vurguladı. Geleceğin Veteriner Sağlık Teknisyen ve Teknikerlerine yürüdükleri yolun güven vermesi ve gelecek vaad etmesinde VESTED derneğinin önemli bir rol aldığını, bu yüzden derneğe destek olmaları gerektiğini belirtti.

Öğrenci temsilcisi olarak, okulun ilk mezunlarından olan Mehmet Ali YILDIZ bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında mezun olan öğrencilerin bir analizini gerçekleştirdiğini belirterek, mezun olan öğrencilerin meslekle ilgili yerlerde iş bulamadıkları için farklı işlerde çalıştıklarını dile getirdi. Meslekle ilgili yaşadığı sorunların bir an çözüme kavuşturulması için yetkililerden destek istedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev yapan Hayvan Sağlığı personellerinin, köye göreve giderken yaptıkları ön hazırlıklar, hayvanlara aşılama küpeleme yaparken yaşanılan zorluklarI ve güzel anları anlatan görsel ve videolu slayt şeklinde Ali Osman GÜRCAN tarafından açıklamalı olarak anlatım yapıldı. Öğrenciler ve katılımcılar tarafından sunum ilgiyle izlendi ve çok beğenildi.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK, hayvan sağlığı öğrencilerine hitaben, hayatının en güzel anlarının Veteriner Sağlık Teknisyenlik ile göreve başladığı zamanlar olduğunu dile getirdi. Veteriner Sağlık Teknisyen ve Teknikerler Haftası Etkinliğini, geleceğin Veteriner Sağlık Teknisyenleri olan Hayvan Sağlığı öğrencileri ile birlikte kutlamanın mutluluğunu paylaştı.

Milli Eğtiime bağlı, Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşen etkinliğe, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT' de katıldı. Konuşmasında Milli Eğitim İl Müdürü, göreve geldiği günden bu güne, öğrencilerin mesleki anlamda okulla ilgili eksikliklerinin giderilmesi için tüm imkan ve olanakların sağlandığını dile getirdi. Kendisinin de, köyde büyüdüğünü ve yatılı bir okulda okuduğunu söyleyerek, Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yatılı okuyan öğrencilere destek oldu.

Okul müdürü Ergun YAVUZ bey, okulun olumlu imkanlarından bahsederek eksik olan yanlarının da, tamamlanması için, İl Milli Eğitim Müdüründen,  İl Tarım ve Orman Müdürü ve VESTED Genel Başkanından istekte bulundu. Okul öğrencilerinin mesleki anlamda tecrübeli olduklarını ve bu tecrübelerinin çok daha başarıya gitmesi için uygulama alanlarının arttırılabilirliğinden bahsetti.

Dernek Genel Başkanı Ömer SATİN, öğrencilere hitaben, umut dolu mesajlar verdi. Bir Veteriner Sağlık Teknisyeninin bir Veteriner Hekim nezaretinde olmadan, Sun'i tohumlama yapabilmelerinin önüne geçileceğinin müjdeli haberlerini verdi. Bu sorunu bakanlık ile yapılan görüşmelerde net olarak çözemeseler de, Avrupa ülkelerinden alınabilecek kısa bir eğitim sonrası bir belge ile Türkiye'de Hekim nezaretinde olmadan Sun'i tohumlama yapabilecekleri söyledi. 8 - 9 - 10 Şubat 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz Çalıştay ile siz öğrencilerin ilerleyen zamanda yaşayacağınız sorunların hepsini biliyor ve çözüme kavuşturmak için mücadele veriyoruz dedi. Devlet kadrosunda Teknisyen ve Teknikerlere çok fazla yer verilmemesinin çok da önemli olmadığını, ellerinde bulunan meslekler ile firmalar ile anlaşmalı ilaç bayilerinde çalışabileceklerini, kendi depolarını kurabileceklerini veta en kötüsü kendi hayvanlarına bakarak geçimlerini en üst seviyede sağlayabileceklerinin bilgisini verdi.

Konuşmacıların ardından, arşılıklı plaketler verilerek VESTED Kutlama haftası adına pasta kesildi.

Okul yemekhanesinde öğrencilere ve katılımcılara yemek ikram edildi.Öğrencilerle birlikte geçirilen zaman sonrasında etkinlik son buldu.

Okul içerisinde, hayvan sağlığı öğrencilerinin uygulama sahalarının çok az olduğunu gören Genel Başkanımız Ömer SATİN, Okul öğrencilerine, uygulamalı olarak mesleki tecrübe sahaları oluşturulmasında, okula yardımcı olacağını okul müdürü Ergun YAVUZ beye bizzat iletti. 

  

 

Kütahya VESTED 2019 Kutlama
Kütahya Etkinlik Protokol
Orhan ÖZÇALIK'a Plaket
Pasta KesildiKütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİTBaşkanın KOnuşması